Hemofilia objawy

Przez | 12 września 2013

Hemofilia objawy – ważne dla zdrowia.Do najbardziej ogólnych oraz podstawowych objawów, które wskazują na wystąpienie hemofilii, zalicza się krwawienia zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne. Pierwszy przejaw hemofilii może uwidocznić się już u noworodka, u którego następuje krwawienie z pępowiny. Jest to niepokojący symptom, jaki należy zgłosić jak najszybciej lekarzowi. Hemofilię można rozpoznać także po tworzących się siniakach na całym ciele. Objawy hemofili
Często występujące krwawienia z nosa lub z dróg rodnych jest także objawem budzącym niepokój i podejrzenie zachorowania. Bardzo trudne do zniesienia bóle stawów i mięśni świadczyć mogą o krwawieniach wewnętrznych do stawów łokciowych, kolanowych oraz skokowych. Hemofilia objawia się także długotrwałymi krwawieniami po skaleczeniach, urazach, czy też na przykład po interwencji chirurga bądź po usunięciu zęba. Do krwawień wewnętrznych zalicza się również krwiomocz.

Niebezpieczne krwawienia, które mogą zagrażać życiu

Niektóre krwawienia mogą okazać się bardzo groźne, do tego stopnia, że mogą nawet zagrażać życiu. Wśród nich można wymienić krwawienie w okolicach szyi, krwawienia wewnętrzne – do ośrodkowego układy nerwowego, czy tez wewnątrz brzucha. W takich przypadkach należy zachować szczególną ostrożność, a najlepiej udać się niezwłocznie do lekarza lub wezwać pogotowie.

Objawy choroby a trzy postacie hemofilii

Hemofilię można podzielić na trzy postacie pod względem stopnia zaostrzenia objawów. Najłagodniejsza postać hemofilii charakteryzuje się tym, że aktywność czynnika krzepnięcia waha się od 5 do 30%. Tutaj też z tego względu występują bardzo łagodne objawy. Wśród nich wymienić można najczęściej występujący, czyli długotrwałe krwawienia po interwencji chirurgicznej. Krwawienie zewnętrzne ciężko jest zatrzymać również w chwili skaleczenia urazu lub wyrwania zęba. W momencie, kiedy pacjent choruje na łagodną formę skazy krwotocznej, nie ma aż tak uporczywych objawów, typu samoczynnie występujące krwawienia wewnętrzne. Raczej występują one tylko na skutek jakiegoś urazu, tak jak u zdrowego człowieka. Z tą różnicą, że ciężej je zatrzymać.
Nieco ostrzejsze objawy występują u chorych mających umiarkowaną postać hemofilii. Normalna aktywność czynnika odpowiedzialnego za krzepnięcie krwi spada do mniej niż 5%. Tak jak przy łagodniejszej odmianie występują długotrwałe krwawienia na skutek urazów, interwencji chirurgicznej lub podczas zabiegów stomatologicznych. Mimo, że tutaj również krwawienia rzadko kiedy występują bez wyraźnego powodu, to jednak chory średnio raz w miesiącu może uskarżać się na tego typu dolegliwości.
Najcięższa postać hemofilii odznacza się bardzo niskim współczynnikiem krzepliwości krwi. Rzadko kiedy osiąga on wskaźnik równy 1%. Chory bardzo ciężko przechodzi wszystkie objawy skazy krwotocznej. Męczące i bardzo częste samoistne krwawienia, mogą występować nawet dwa razy w tygodniu. To, że nie trzeba żadnego powodu do ich wystąpienia jest niezwykle utrudniające życie i bez specjalistycznych leków normalne funkcjonowanie nie byłoby w ogóle możliwe. Jeśli chodzi o wnętrze ciała, to najbardziej krwawieniami obarczone są stawy łokciowe, kolanowe, a także skokowe. Wielokrotne i długotrwałe krwawienia do stawów powodują niestety ich zwyrodnienia, co skutkuje w problemach podczas poruszania się. Zaawansowane zwyrodnienia mogą wręcz obniżyć komfort życia, już przy wykonywaniu zwykłych, codziennych czynności. Jak widać hemofilia objawy posiada bardzo wyraźne.

Frazy w wyszukiwarce Google:

  • ciezko zatrzymac krew po skaleczeniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *